Aktuality

Vánoce se Srnčí a kočičí

Jsou Vánoce, čas pohody, klidu, setkávání a dárků. My jsme vám pod stromeček nadělili hned tři.

Populární píseň The Nearness of You napsal v roce 1938 Hoagy Carmichael a otextoval Ned Washington pro film Romance in the Dark. Tuto krásnou zamilovanou píseň většina zná v podání zpěvačky Norah Jones, která za album s touto skladbou dostala cenu Grammy. Na našem videu je také příběh. Holčička v modrých šatech s červeným kvítkem ve vlasech, zatím vnímá projevy lásky jinak a již ve druhé minutě uprosí tatínka, aby šli na zmrzlinu.

Fredie Freealoader je instrumentálka od věhlasného Milese Davise, která se objevila v roce 1959 na albu Kind of Blue. Sporný je původ jejího názvu. Jeden pramen tvrdí, že podle Freda Tolberta, barmana z Philadelphie, na jehož vizitka bylo napsáno „Freddie the Freeloader“. Dle žertovného prohlášení jazzového pianisty Montyho Alexandra byla skladba pojmenována po osobě jménem Freddie, která se často pokoušela dostat na vystoupení Milese Davise bez placení. Ať tak, či tak, je to krásné svižné blues, tak si ho poslechněte… bez placení. 😉

Další „ježkovkou“, kterou jsme si připravovali na již zmíněný komponovaný podvečer je Ezop a Brabenec. Pro hru Caesar (premiéra 1932) ji napsal Jaroslav Ježek a text napsala dvojice Werich-Voskovec. Pokud o sobě na webu píšeme, že rádi nenecháme notu na notě a že máme rádi improvizaci, tak to o této písni platí stoprocentně. Aranžoval opět Martin Steiner.